2021 Awards Luncheon
Budget and Finance
Civil Justice
Communications
Editorial Policy
Criminal Justice
Judicial Administration
Judicial Diversity
Judicial Selection, Retention and Accountability
Law School Affiliation(s)
Membership
Programs Committee
SideBar Program
Convention Steering Committee
Conference Programs Committee
Conference Cultural Program Committee
2021 Awards Luncheon
- Co-chairs:
- Calvert Chipchase
- Walter Kirimitsu
- Gerald Sekiya
- Members:
- Michael Broderick
- Susan DeGuzman
- Mallory Martin
- Victoria Marks
Budget and Finance
- Co-chairs:
- BJ Kobayashi
- (Co-chair to be appointed)
Civil Justice (including Family Court, ADR)
- Co-chairs:
- Jeanette Castagnetti
- Rai Saint Chu
- Members:
- Lisa Bail
- Meredith Burns
- Richard Clifton
- Jeffrey Crabtree
- Naʻunanikinaʻu Kamaliʻi
- James Kawachika
- Victoria Marks
- Natasha Shaw
- Jesse Souki
Communications
- Co-chairs:
- Nathan Hokama
- Brian Kang
- Members:
- Colleen Hirai
- Neal Kanda
- Arkie Koehl
- Anton Krucky
- Colin Miwa
- Carol Muranaka
- Dean Ochiai
- Barbara Tanabe
- AJS Bulletin Editor:
- Carol Muranaka
- AJS Bulletin Staff:
- Avery Matro
- Daniel Padilla
- Rebecca Neff
Editorial Policy (subcommittee of Communications Committee)
- Chair:
- Barbara Tanabe
- Members:
- James Ashford
- Carol Muranaka
- Ex-Officio Members:
- David Richert (IL)
- Russell Carparelli (CO)
Criminal Justice
- Co-chairs:
- Shirley Kawamura Shimizu
- John Tonaki
- Members:
- Steven Alm
- Mateo Caballero
- Arkie Koehl
- Nanci Kriedman
- Landon Murata
- Craig Nakamura
- James Tabe
- Staff:
- Avery Matro
Judicial Administration
- Co-chairs:
- Lisa Ginoza
- Ted Pettit
- Members:
- Troy Andrade
- Hilary Gangnes
- David Louie
- Rodney Maile
- Kenneth Mansfield
- Patricia Mau-Shimizu
- Randy Perreira
- Steven Uejio
- Staff:
- Alicia Fung
Judicial Diversity
- Co-chairs:
- Simeon Acoba
- Aviam Soifer
- Members:
- Togtokhbayar Ganzorig
- Daylin-Rose Heather
- Clarissa Malinao
- Sabrina McKenna
- Jill Otake
- Daniel Padilla
- Ex-Officio Members:
- Henry Frye (NC)
- George Madison (NY)
Judicial Education
- Vice-chair:
- Lisa Woods Munger
- Members:
- Troy Andrade
- Lynda Asato
- Daylin-Rose Heather
- Brandon Kimura
- M. Margaret McKeown
- Kaʻiulani Sodaro
- Caycie Gusman Wong
Judicial Selection, Retention and Accountability
- Co-chairs:
- Timothy Johns
- Colin Miwa
- Members:
- Jan Boivin
- Jeannette Castagnetti
- Jocelyn Chong
- Clare Connors
- Virginia Crandall
- Darolyn Lendio Heim
- Mallory Martin
- Lionel Tokioka
- Ex-Officio Members:
- Robert Kaufman (NY)
- Paul Titus (PA)
- Special Advisor on Judicial Conduct and Ethics:
- Gerald Sekiya
Law School Affiliation(s)
- Co-chairs:
- Jan Boivin
- (co-chair to be added)
- Members:
- Larry Foster
- (additional members to be added)
- Ex-Officio Members:
- James Alfini (TX)
- Seth Andersen (IA)
Membership
- Co-chairs:
- Virginia Crandall
- Jodi Yi
- Members:
- Jeannette Castagnetti
- Colleen Hirai
- Brian Kang
- Landon Murata
- Daniel Padilla
- Barbara Richardson
- Kristine Yoo
Programs Committee
- Chair:
- Sylvia Yuen
- Members:
- Mark Bennett
- Victoria Marks
- Rhonda Nishimura
- Robert Toyofuku
- Ex-Officio:
- Judith Chirlin (CA)
- Cara Lee Neville (MN)
SideBar Program
- Co-chairs:
- Calvert Chipchase
- Colin Miwa
- Paula Nakayama
- Carrie Okinaga
- Members:
- Dean Ochiai
- (additional members to be added)
Convention Steering Committee
- Chair:
- Lawrence Okinaga
- Vice-chairs:
- Ivan Lui-Kwan
- Colin Miwa
- Sylvia Yuen
- Members:
- William Harstad
- Colleen Hirai
- Timothy Johns
- Brandon Kimura
- Russell Lau
- Barbara Tanabe
- Randy Tanaka
- John Tonaki
- Staff:
- Susan Asato
- Avery Matro
- Rebecca Neff
- Daniel Padilla
- Ian Wesley-Smith
Conference Programs Committee
- Chair:
- Colin Miwa
- Members:
- Jodi Yi
- Ex-Officio:
- Chris Guthrie (TN)
- John Mikhail (DC)
- Staff:
- Daniel J. Padilla
- Ian R. Wesley-Smith
Conference Volunteers Committee
- Chair:
- John Tonaki
- Members:
- Daylin-Rose Heather
- Ian R. Wesley-Smith
Conference Cultural Program Committee
- Chair:
- Ivan Lui-Kwan
- Member:
- Naʻunanikinaʻu Kamaliʻi